מתעניינים יקרים!
אתר קה"ל החדש נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים. חלק מן המדורים עדיין חסרים והמידע עשוי להיות חלקי או חסר. האתר יושלם בשבועות הקרובים.
קה"ל - קבוצת הורים לילדים שלמים

זאת רק חתיכת עור קטנה

ראשית, כמו הטיעון השכיח "זה לא כואב", גם היותה של העורלה חתיכת עור קטנה, חסרת שימוש וחסרת מטרה, איננה סיבה מספקת לכריתתה. ככלות הכל, גם תנוך האוזן הוא חתיכת עור קטנה ובלתי שימושית, גם אצבעות הרגליים הן בעלות תפקיד שולי ביותר בגופנו, וגם התוספתן נחשב לאיבר מיותר על פי רוב (ואף עלול לגרום לסיבוכים). בכל זאת, אנו לא ממהרים להסיר אף אחד מאיברים אלו סתם כך. כך שגם לו הייתה העורלה עור עודף חסר תכלית, טיעון זה יכול לשמש חיזוק נוסף לביצוע מילה, וודאי שלא טיעון בפני עצמו.

"העורלה היא רק חתיכת עור קטנה", מדקלמים רבים (ואנו שומעים גם על "סרח עור עודף", "עור מת" ועוד ביטויים שתכליתם ביטול תפקידי העורלה), שלעתים קרובות כלל אינם יודעים איך נראית עורלה של אדם בוגר. התפישה לפיה העורלה איננה אלא חתיכת עור קטנה וחסרת משמעות מייצגת בורות אדירה, אך היא איננה מפתיעה כלל. מדוע? רוב מוחלט של תושבי ישראל הבוגרים חיים ללא עורלה. לכאורה, אנחנו בריאים. לא? אנחנו קמים בבוקר, הולכים לעבודה, נוהגים ברכב, מטיילים, אוכלים, שותים... כלום לא חסר לנו והכל ממש בסדר... השגרה הזו פשוט איננה מסתדרת לנו עם המחשבה שמשהו בנו פגום וחסר לנו איבר חיוני ומתפקד. מכיוון שאנחנו כן יודעים שמשהו חסר לנו, אין לנו אלא להניח שמדובר בסרח עור עודף ובלתי חיוני.

כדי ללמוד ולהרחיב את ידיעותיכם על העורלה ותפקידיה השונים אנו מזמינים אתכם לעניין במדריך העורלה ותפקידיה באתר שלנו. בקצרה נציין כאן, כי לעורלה יש תפקיד חשוב במכאניקה של יחסי המין, בהגנה על איברי המין של בני הזוג, ובעיקר בהנאה המינית של הגבר1.

למעשה, אבות רבים שנמנעו ממילת בניהם ציינו כי אחד השיקולים המרכזיים היה כי הם נחשפו למידע על העורלה ותפקידיה (אם כחלק מהלבטים לגבי ביצוע מילה ואם בהזדמנות אחרת) ובשלב מסוים הם כבר לא יכלו להימנע מהדיון ומהמחשבה על גופם-שלהם, מההבנה שגופם שלהם הושחת ושנגזל מהם בלא-הסכמתם איבר חיוני שהיה משפר את איכות חייהם. גילוי זה הוא לעתים הגילוי העיקרי שהביא גברים רבים להימנע מלבצע מעשה זה בבנם.

1Taylor JR, Lockwood AP, Taylor AJ. The prepuce: specialized mucosa of the penis and its loss to circumcision. British Journal of Urology 1996;77:291-5:294