מתעניינים יקרים!
אתר קה"ל החדש נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים. חלק מן המדורים עדיין חסרים והמידע עשוי להיות חלקי או חסר. האתר יושלם בשבועות הקרובים.
קה"ל - קבוצת הורים לילדים שלמים

זה לא כואב

בפתח הדברים, חשוב להדגיש עניין לוגי מהותי: "זה לא כואב" הוא טיעון שאיננו יכול, בשום פנים ואופן, לספק הצדקה לביצוע פעולה כלשהי. גם אם נניח לרגע שהטענה נכונה, וחיתוך העורלה אכן איננו מסב לתינוק כל כאב, הרי שיש עוד עשרות ומאות פעולות שאינן מסבות כאב, ואיננו מבצעים סתם כך רק כי "זה לא כואב". הטיעון יכול לספק, לכל היותר, חיזוק נוסף לפעולה שיש בה תועלת ויתרונות אחרים.

כעת, חשוב שנתעמק ברצינות באמיתות טענה זו. לכאורה, אין לנו יכולת של ממש לדעת את התשובה לשאלה. רבים מספרים כי "התינוק בכה בברית" או לחלופין כי הוא "היה גיבור" ו"בכלל לא כאב לו". לכאורה, בכי הוא דבר טבעי שתינוקות עושים כחלק אינטגרלי מעצם קיומם. אז התינוק בכה... הוא בוכה כשהוא רוצה חלב, הוא בוכה כשהוא עייף, הוא בוכה כשיש לו גזים והוא בוכה כשחותכים את עורלתו... הכל כרגיל, לא?

לא! הורים רבים היום מקפידים לבדוק היטב כל דבר שהם נותנים לתינוקם הרך. טועמים את החלב לפני הגשתו, בודקים היטב את חום המים באמבטיה לפניו, ואף טועמים ובודקים תרופות ותוספים לפני שמגישים אותם לעולל הרך. נסו לדמיין בעצמכם חיתוך בסכין באיבר המין שלכם (גברים ונשים כאחד). האם דעתכם סובלת בכלל את המחשבה כי הפעולה "לא כואבת"? כי זה רק "חיתוך קטן"? משול הדבר למריטת שערה תועה או קילוף ציפורן רופפת? וזכרו כי אין מדובר בפציעה שטחית בלבד באמצעות סכין, אלא בהסרה אנטומית מלאה של חלק מהאיבר. האם המחשבה ש"זה לא כואב" עדיין נשמעת סבירה לדעתכם?

לרפואה המודרנית ישנן דרכים מדעיות למדידת כאב, ואלו יכולות לתת מדד אובייקטיבי גם לגבי מטופלים שאין להם יכולת להביע את כאבם באופן מילולי. אחד המדדים המקובלים לכאב בעולם הרפואה הוא ריכוז הקורטיזול בדם. ריכוז הקורטיזול עולה בעת ביצוע מילה ללא אלחוש פי שלושה או ארבעה ביחס לרמתו המקורית1. הדופק של תינוק הנימול ללא אלחוש יכול להתגבר בכ-55 פעימות לדקה2. מחקר אחר בדק את תדירות קול צווחותיו של התינוק בשעת מילתו. תדירות הקול נחשבת למדד אמין למידת המצוקה שחווה התינוק. בכי רגיל של תינוק המעיד על רעב, עייפות או גזים מגיע לתדר של עד כ-440 הרץ. בשעת החיתוך עלה תדר הקול של התינוקות הצווחים ל-550 הרץ ובשלב בו המוהל מקלף את העור באמצעות ציפורניו עלתה תדירות הצווחות ל-730 הרץ - החזקה ביותר שתינוק מסוגל להפיק, המעידה על מצוקה קיומית של ממש3.

מחקר אחר בדק את השפעת כאב המילה לטווח הארוך. במחקר זה נסקרה תגובתם של תינוקות זכרים בני כשישה חודשים לכאב הנגרם ע"י חיסון שגרתי. התינוקות שנימולו עם לידתם גילו תגובה קשה וטראומטית יותר לכאב ומשך הבכי שלהם היה ארוך פי שניים עד שלושה בממוצע4.

חרף כל זאת, יודגש גם כי כשם שהטיעון הזה איננו יכול להציק פעולה כלשהי בזכות עצמו, הוא גם איננו יכול לפסול אותה. סביר להניח כי לא נוותר על ביצוע פעולה כואבת בבננו אם אכן תהיה בה נחיצות של ממש. הבן העתידי שלכם ככל הנראה עתיד לעבור בהמשך חייו חיסונים, בדיקות וייתכן שאף פעולות רפואיות פולשניות ומכאיבות.

יתר על כן, הרפואה המודרנית יודעת לספק פתרון חלקי לבעיית הכאב. ניתן כיום לבצע מילה באמצעות אלחוש מקומי (על ידי רופא בלבד), ולבטל חלק ניכר מהכאב הכרוך בהליך. רצוי לזכור כי הדבר מעניק פתרון לכאב המילה עצמו בלבד, אך איננו מעניק פתרון לכאב הכרוך בהחלמה ובהגלדת הפצע. גם בדרך הזו המילה איננה נטולת כאבים. וכמובן, אין בכך כדי "לרפא" את כל יתר החסרונות והסיכונים הכרוכים במילה. אולם רצוי לפחות להיות מודעים לכאב הכרוך במילה, ולא להתכחש אליו משום היה מדובר בשיוף ציפורניים או תספורת...

1Guner et al., Child Development 56, 1985
2Benini et al., Journal of the American Medical Association 270, 1993
3http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=584786
4Taddio A, Katz J, Ilersich AL, Koren G. Effect of neonatal circumcision on pain response during subsequent routine vaccination. Lancet 1997;349:599-603:602 - פורסם בעיתון הרפואי The Lancet, מרץ 1997