מתעניינים יקרים!
אתר קה"ל החדש נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים. חלק מן המדורים עדיין חסרים והמידע עשוי להיות חלקי או חסר. האתר יושלם בשבועות הקרובים.
קה"ל - קבוצת הורים לילדים שלמים

את האח הגדול מלנו

התלבטות לא קלה מעסיקה בשנים האחרונות הורים רבים: ההורים מצפים לבן נוסף במשפחה, והגיעו כבר לתובנה שאינם מעוניינים למול אותו. לכאורה, מצבם של ההורים האלה פשוט יחסית. הם כבר יודעים מה הם רוצים, ואילו היה זה הבן הראשון במשפחה - לא היו מלים אותו.

השונות בין האחים, שעתידים, ככל הנראה, לבלות בעירום זה בחברתו של זה (במקלחות, בבריכה, בים וכו') מציבה חששות בפני הורים אלו, עד כדי שהם שוקלים למול את האח הקטן, רק למען יהיה דומה לאחיו הגדול. החשש הוא דו-כיווני, אך נראה כי הוא חזק יותר דווקא ביחס לאח הגדול. מה יגיד? מה ישאל? איך נסביר לו מדוע חתכנו את איבר המין שלו, כשאנחנו עצמנו כבר מבינים שטעינו?

החששות הללו כנים ואמיתיים, והשאלות המתבקשות תצוצנה בשלב כזה או אחר כמעט בוודאות, ועשויות אף ללבוש צורה של האשמות מפורשות כלפי ההורים. עובדות אלו אינן קלות, אך "את הנעשה אין להשיב". לא תוכלו לתקן את שעשיתם כבר עם הבן הגדול, אך תוכלו בהחלט "לתקן" את מה שעוד לא עשיתם עם הבן הקטן (עם זאת, ראוי להדגיש כי המניע לטענותיו של הבן הגדול בכלל לא בהכרח יהיה אי-מילת הבן הקטן. הילדים בימינו נחשפים במהרה למידע ללא קושי, והסבירות שנימולים צעירים יכירו בנזק שנגרם להם בימינו גבוהה למדי. גם לולא הבן הקטן, הסבירות שהבן הגדול ייחשף בשלב כלשהו לרעיון הוויתור על ברית מילה - גבוה מאוד).

נניח שתבחרו שלא למול את הבן הקטן. יום יבוא ובנכם הגדול יבוא וידרוש הסברים. זהו תרחיש כמעט בלתי-נמנע. תוכלו לומר שלא הייתם מודעים, תוכלו לומר שרציתם בטובתו, תוכלו לומר שבאותה תקופה, לא הייתה ברירה אחרת. קרוב לוודאי שהסברים אלו לא יניחו את דעתו, אך הם לפחות האמת, וזו הייתה האמת הנכונה ביותר שהייתה עבורכם בהיותו תינוק רך.

ומה יקרה אם תבחרו למול את הבן הקטן רק בגלל חשש זה, וביום מן הימים תתבקשו להצדיק בפניו את בחירתכם? מה אז תגידו? האם תהיו מסוגלים להסביר לו שביצעתם מעשה שידעתם שהוא פסול, ידעתם שהוא מסוכן, ידעתם שהוא מיותר וידעתם שהוא פוגעני, רק בשביל "שתהיה כמו האח הגדול שלך"?

מעבר לכל האמור, כמסר חינוכי, כלל אין זה ראוי לספק לפלוני הסברים מדוע הוא שונה מאחר מתוך הנחת מוצא שעליו להיות דומה לו. כל אחד הוא שונה, יחיד ומיוחד, ואינו צריך לשאוף להידמות לאחר.