מתעניינים יקרים!
אתר קה"ל החדש נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים. חלק מן המדורים עדיין חסרים והמידע עשוי להיות חלקי או חסר. האתר יושלם בשבועות הקרובים.
קה"ל - קבוצת הורים לילדים שלמים

מה??? יש מילת נשים בישראל?

לא. המנהג ככל הנראה איננו קיים בישראל. נשים נימולו בעבר בכמה שבטים בדואים בישראל, אולם התופעה ככל הנראה איננה קיימת יותר. גם בקרב יהודים יוצאי אתיופיה הייתה נהוגה בחלק המקרים מילת נשים (שלא בוצעה בישראל).

מהי מילת נשים והיכן היא מבוצעת?

מילת נשים היא פעולה הכרוכה בכריתה והסרה (או בחלק מן המקרים צריבה בחום) של חלקים מאיבר המין הנשי. בגרסאות המתונות והנפוצות שלה כוללת מילת הנשים הסרה של עורלת הדגדגן - איבר הדומה בתפקידיו לעורלת הגבר. גרסאות רדיקליות יותר של מילת הנשים כוללות הסרת חלקים נוספים מהאיבר, אך אין בכוונתנו לעסוק בתיאורים "גרפיים" של המנהגים השונים.

המונח המקובל לתיאור הפעולה הוא FGM - ‏Female Genital Mutilation - השחתת איבר המין הנשי. סלידתו של המערב מהפעולה כה גדולה עד כי הוא מרשה לעצמו לכנותה בשם ביקורתי למדי.

פעמים רבות מילת הנשים מקושרת לתרבות האיסלאם, אולם מדובר בקישור שאיננו מדויק. מילת הנשים הוא מנהג רווח באפריקה (ובמיוחד בצפון-מזרח אפריקה, בקרן אפריקה, במערב אפריקה ובכמה מקרים נקודתיים גם במזרח התיכון)1. אמנם חלק ניכר מהאזורים שהמנהג רווח בהם הם מוסלמיים, אך הוא רווח גם בקרב תרבויות שאינן מוסלמיות באזורים האלה, וכמעט שאיננו קיים בתרבויות מוסלמיות באזורים אחרים בעולם.

אז מה הקשר של זה אלינו בכלל?

מילת הנשים מזעזעת אותנו. את כולנו. המילה "נימולה", ולו ברמה הדקדוקית-לשונית, צורמת לנו ומזעזעת אותנו. המחשבה על חגיגה משפחתית רבת משתתפים שמחים, כשבעריסה שוכבת תינוקת בשמלה ורודה במקום תינוק, מסעירה את נפשנו. אנחנו בכלל לא מבינים איך אנשים יכולים לחגוג דבר כה מזעזע, ותומכים בכל ליבנו בכל יוזמה מערבית המנסה לעצור זאת. אנחנו פשוט לא מצליחים להבין איך נמצאים שם עשרות אנשים, מחציתם נשים שעברו את הזוועה בעצמן, ואף אחד לא חוטף משם את התינוקת ובורח איתה. אנחנו עוד יותר לא מבינים איך כל זה נעשה מתוך בחירה (לכאורה) של ההורים, ולעתים האם בעצמה היא זו שמבצעת את ההליך במו ידיה.

למה בעצם? מדוע הרגשות שמעשה זה מעורר בנו כה חזקים? מה אכפת לנו בכלל מתינוקת זרה, במדינה אחרת, שאיננו מכירים כלל?

מילת הנשים היא טקס הכולל חיתוך של אברי מין, אשר להבדיל ממילת גברים, איננו נהוג ולמעשה ככל הנראה איננו קיים כלל בעולם המערבי. מילת הנשים, מבלי להיכנס לשאלת הנזק הנגרם ממנה (שהוא משתנה וקשור בעיקר להיקף הביצוע שלה), היא ככל הנראה הדבר הקרוב ביותר מבחינה תרבותית לברית המילה, שאנו מסוגלים להביט עליו מהצד ולנסות להבין באמצעותו דברים רבים גם על עצמנו. התרבות, הלחץ החברתי, ההקרבה, המיתוסים הסובבים את המעשה (החל מ"היא גיבורה" ו"זה לא כואב" ועד "יצחקו עליה בצבא" ו"אף אחד לא יתחתן איתה אחרת"), מעורבות ההורים ועוד.

ההשוואה צורמת מאוד לרוב הישראלים הנחשפים אליה. מרבית השומעים מזדעקים מיד להגן על מילת הגברים וטוענים שאין מקום להשוואה, תוך שהם משתמשים אקראית בשלל הטיעונים והסיבות המוכרים לנו היטב, מבלי שהם כלל יודעים עד כמה טיעונים זהים מוחזקים באדיקות ע"י החברות שנהוגה בהן מילת נשים.

רבים ממתנגדי ברית המילה, התחילו את "דרכם" בכך שנחשפו למידע בנוגע למילת נשים, והתחילו להבין אט-אט עד כמה התרבות הסובבת את שני המנהגים האלה דומה, עד כמה ההצדקות להם נשענות על רטוריקה זהה, ועד כמה בלתי סביר המוסר הכפול שאנו נוהגים בו כלפי שני המנהגים האלה.

פרח המִדבר

"[פרח המדבר]" הוא פרויקט מערבי שתכליתו הצלת ילדות באפריקה מההליך האכזרי. מודל פעולתו של הפרויקט פשוט: התורמים נקראים "לאמץ" ילדה החיה בתרבות שבה היא צפויה לעבור מילה, ולשלם מדי חודש סכום כסף המועבר למשפחתה בתמורה להתחייבותה שלא למול את הבת. מדובר בסכום כסף שאינו גבוה לתושב המערב, אך הוא משמעותי עבור אותן משפחות ומהווה תמריץ חזק מספיק במקרים רבים כדי לקבל את התכתיב.

פרויקט נוסף מופעל בימים אלו בשבט המסאי בקניה, שגם במסגרתו מופעלים תמריצים כלכליים משמעותיים במימון מערבי כדי לצמצם את היקף מילת הנשים בחברה המקומית.

היחס שלכם לפרויקטים האלה בוודאי חיובי מאוד. ארגונים מערביים נאורים ואציליים תורמים מזמנם ומכספם על מנת להציל ילדות תמימות מהליך אכזרי במיוחד, שאין לו מן הסתם שום הצדקה שבעולם, וכל פעולה חוקית לצמצומו ראויה ומבורכת. האמנם? רבים מבני השבטים רואים בפרויקטים האלה התערבות חמורה בהווי החיים של השבט. הם סבורים כי מדובר ברמיסת המסורת ארוכת השנים שלהם ובביטולה, שהמעורבים בה כלל לא מבינים את חשיבות המילה לחברה ושהם מנסים לחרב אותה מבפנים. הם גם לרוב נשמעים מדקלמים יתרונות כאלו ואחרים המיוחסים למילת הנשים (בריאותיים ואחרים). נשמע מוכר?

האם חשבתם פעם מה יגידו תושבי תל אביב, אם ינחת כאן מחר בבוקר ברון אירופאי עשיר, ויכריז כי הוא מעניק מלגה בגובה 100,000 ש"ח לכל משפחה שתימנע ממילת בנה? חיש מהר הוא יגודף באין ספור קללות: עוכר ישראל, עמלק, אנטישמי. אנחנו נאשים אותו בוודאי בניסיון להרוס את המורשת היהודית ונזעק כי הגוי החצוף כלל לא מבין את משמעות המילה עבור עם ישראל וכוונותיו בוודאי שליליות מאוד. קרוב לוודאי כי בשלב כזה או אחר גם נגער בו כי הוא איננו מודע כלל ליתרונות הבריאותיים הנשגבים של כריתת העורלה.

1ארגון הבריאות העולמי: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs241/en