מתעניינים יקרים!
אתר קה"ל החדש נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים. חלק מן המדורים עדיין חסרים והמידע עשוי להיות חלקי או חסר. האתר יושלם בשבועות הקרובים.
קה"ל - קבוצת הורים לילדים שלמים

עד כמה נפוץ הוויתור על ברית מילה בימינו? כמה ילדים שאינם נימולים יש בארץ?

זוהי שאלה העולה בכל מפגש והמופנית אלינו פעמים רבות. התשובה היא, לצערנו - "איננו יודעים".

ברית מילה איננה פעולה רשמית (כגיור, נישואין או לידה). לא מתבצע לגביה כל רישום ואין אף גורם האוסף סטטיסטיקות מסודרות ורחבות-היקף בנושא. משרד הבריאות אף מצהיר באופן נחרץ כי פעולה זו איננה פעולה רפואית, ומשכך גם באפיק זה אין כל פיקוח וכל רישום בנוגע להיקף התופעה.

ניתן להעריך באופן גס כי בשנות פעילותה של קה"ל, היא סיפקה תמיכה לכמה עשרות אלפי הורים שהחליטו בסופו של דבר לוותר על מילת בנם. עם זאת אין מידע מה הורים אלה עשו בסופו של דבר או בהמשך הדרך וכן בשנים האחרונות יש הורים רבים שאינם עורכים ברית מילה ולא פנו לקה"ל, אנו יודעים זאת רק בדיעבד בעקבות פניה מאוחרת או כאשר ההורים פונים אלינו בהצעה לעזרה או לאירוח מפגש כך שמן הסתם יש עוד עשרות אלפים שהגיעו להחלטה כזו מבלי לפנות לקה"ל, עליהם איננו יודעים דבר.

ולסיכום: אין כל רישום מסודר של היקף התופעה, אולם אנו יודעים לומר כי בישראל חיים לכל הפחות כמה עשרות אלפי ילדים שאינם נימולים. בהחלט לא מדובר בתופעת שוליים או במיעוט זניח. הכוונה היא לילדים שהוריהם בחרו במודע שלא למול אותם, ולא לאוכלוסיות שילדיהם לא נימולים משום אי-השתייכות כזאת או אחרת (עולים, לא-יהודים, עובדים זרים וכו').

אני בהיריון ובעלי מתעקש על ביצוע מילה לאחר הלידה. האם תוכלו לדבר איתו ולשכנע אותו להימנע מכך? אנחנו זוג שהחליט שלא למול את בננו, אך אימא שלי לוחצת, האם תוכלו להרגיע אותה?

לא. קה"ל איננה עוסקת בשכנוע ואיננה פונה מיוזמתה (או לפי בקשה של אחרים) לאף אדם שלא הביע את נכונותו ואת רצונו לשמוע. בעלך (או אימא שלך) מוזמנים, אם ורק אם הם רוצים בכך, לפנות לקה"ל בעצמם בכל אחת מהדרכים הזמינות ולקבל כל מידע שיחפצו בו.

עם זאת, תוכלו להיעזר באתר וללמוד את הנושא לעומק כהכנה להתדיינות מול קרוביכם בעניין זה.

השתגעתם? אפילו למצווה הזאת אין לכם כבוד? אתם פועלים נגד המסורת היהודית?

לא השתגענו. יש לנו כבוד לכל אמונה של כל אדם, ואיננו פועלים נגד המסורת היהודית.

ראשית, קה"ל מספקת תמיכה ומידע אך ורק למתלבטים המעוניינים בכך ולא פועלת בשום צורה "מיסיונרית" כדי לשכנע אחרים לעשות או לעשות דבר מה. יתרה מכך, ניתן בהחלט לתהות מדוע מכל המצוות היפות והטובות שיש לתורת ישראל להציע, רבים בוחרים לקיים אך ורק מצווה זו. ברית המילה היא אמנם אחת המצוות היסודיות ביהדות, אך בפירוש איננה החשובה ביותר.

איננו בזים ליהדות ואיננו פועלים נגדה. אנו מאמינים כי ליהדות יש להציע הרבה יותר מכריתת איבר כזה או אחר כסמל להשתייכות.

מיהם ההורים הנמנעים?

לא אחת אנו שומעים סברה רווחת בציבור הרחב כי ההורים הנמנעים ממילה הם "תל אביבים צפונים, טבעונים, היפים, טהרנים, שמאלנים ונטולי זיקה ליהדות". מקור הסברה אמנם מובן במידת מה, אך המציאות המוכרת לנו שונה בתכלית. הנמנעים ממילה מגיעים מכל קשת החברה הישראלית.

רובם חילונים או מסורתיים, אך מקצתם אפילו מגדירים עצמם דתיים. הם מגיעים מכל יישובי הארץ (לפי סטטיסטיקה שערכנו בעבר, העיר המככבת בראש הרשימה הייתה דווקא ראשון לציון ולא תל אביב...), הם שייכים לכל חתכי האוכלוסיה מבחינה סוציו-אקונומית, מקצועית, פוליטית ועדתית. אם בכל זאת ננסה למצוא מאפיין משותף שכן מבדיל אוכלוסייה זו מהאוכלוסייה הכללית, נראה כי הוויתור על ברית מילה קשור במידה מסוימת לאוכלוסייה המשכילה.

למה "ילדים שלמים"? למה לא פשוט "לא נימולים"?

שני ביטויים עיקריים נפוצים על מנת לציין את עובדת היותו של פלוני לא-נימול. האחד הוא "שלם", והשני הוא, פשוט, "לא נימול".

ככותרת לפעילות הקבוצה, אנו מוצאים טעם לפגם בהגדרת ילדים בעלי עורלה כ"לא-נימולים". אף שהגדרה זו מדויקת בהחלט מכל בחינה עובדתית - היא צורמת במידת מה, משום שמתמשים כאן במילת שלילה ובהגדרה עקיפה עבוד משהו שעבורנו נתפס בהחלט כחיובי, נכון וישיר.

ההגדרה "ילדים שלמים" אף היא איננה חפה ממטען, וגם היא בהחלט צורמת לעיתים משום שנשמע כאילו יש כאן התנשאות או הקטנת הבחירה של הורים אחרים למול, ולא כך הוא. ובכל זאת - חייבים להשתמש במילה כלשהי.

הדבר דומה לשימוש במילה "גאים" לציון הומואים ולסביות. במה הם גאים? האם לסטרייטים ראוי לקרוא "מתביישים" - בוודאי לא. אנו מחפשים מילים חיוביות - "שלמים" היא מילה חיובית וכן התרגום מאנגלית intact דומה במשמעותו.

לצד אפשרויות אלו, קיימת גם ההגדרה "ערל". הגדרה זו מדויקת גם היא, אך היא משמשמת, בשפה העברית, כינוי גנאי למי שאינו יהודי (בדומה למילה "גוי"). כשם שלא יכתוב עיתון פלוני שנשיא צרפת הוא גוי, אלא יכתוב שאיננו יהודי (אם בכלל ירצה לטעון טענה כזו),

אם רצונכם להציע ביטוי חדש, נקי ממטענים, אתם מוזמנים להציע לנו...

אז יש לכם פרופיל 100 בצבא?

לא.

מהלכת שמועה לפיה פרופיל רפואי 97 הוא פרופיל שהוחסרו ממנו 3 נקודות בגלל הסרת העורלה. לשמועות אלו אין שחר, וחיילים שאינם נימולים אינם זוכים לפרופיל 100, גם אם אין להם בעיות רפואיות אחרות כלשהן. מדרג הכשירות הגבוה ביותר הוא 97.

איך נכון להגות את השם קה"ל? במלרע (כמו קהל נכבד) או במלעיל (מתחרז עם צה"ל)?

חברי קה"ל נוהגים לכנות את שם הארגון במלרע (כמו קהל נכבד). אך מכיוון שמרבית ההתייחסות לארגון היא כתובה, רבים הוגים אחרת. אנו מבטיחים שלא לכעוס אם תהגו אחרת...

כיצד ניתן לתרום לקה"ל?

קה"ל הוא ארגון התנדבותי לחלוטין הפועל ללא תקציב ואף איננו רשום כעמותה או גוף אחר כלשהו. כל פעילות הארגון מתקיימת ומתופעלת ע"י אנשים הרואים בכך שליחות.

המפגשים מתקיימים (בדרך כלל) בבתים של הורים ותיקים (שהם, לפי הגדרתנו, הורים לילדים שלמים בני תשעה ימים ומעלה...) ולא מושקעים בהם כספים כלשהם. כמה מחברי קה"ל מממנים הוצאות זעירות כגון אירוח אתר האינטרנט של הארגון או העמדת דוכן מעת לעת.

לאור כך, קה"ל איננה מגייסת תרומות ואיננה זקוקה לתקציבים כלשהם. עם זאת, אם אתם סבורים שיש לכם מה להציע לנו כעזרה לפעילותנו בכל תחום אפשרי (צילום, גרפיקה, דפוס, פרסום ועוד) - אתם מוזמנים בשמחה ליצור איתנו קשר.