מתעניינים יקרים!
אתר קה"ל החדש נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים. חלק מן המדורים עדיין חסרים והמידע עשוי להיות חלקי או חסר. האתר יושלם בשבועות הקרובים.
קה"ל - קבוצת הורים לילדים שלמים

מי אנחנו?

בשנת 2000, נפגשנו, מספר משפחות אשר המשותף להן הוא הסתייגות ממנהג ברית המילה. באותם ימים כמעט ולא היה ניתן למצוא מי שהעלה על דעתו לערער עליו.

מטרת הקמת הקבוצה הייתה לשמש מסגרת תומכת להורים לילדים שאינם נימולים כדי שאפשר יהיה להתעדכן בנושאים רלוונטיים ולהיות בקשר במקרה שתתעוררנה בעיות או צורך בתמיכה. לימים קה"ל הפכה לבית חם לעשרות אלפי הורים שבחרו בדרך זו.

קה"ל איננה עמותה או גוף רשמי אחר כלשהו, וכל פעילותה מתנהלת בהתנדבות מלאה.

כל פעילות הקבוצה (אירוח המפגשים, ארגונם, המענה הטלפוני, אתר האינטרנט ועוד) מתופעלים ומתוחזקים ע"י חברים-מתנדבים בקבוצה, המבקשים לסייע לתמוך באנשים השוקלים להמנע מההליך עבור ילדם.

רונית טמיר
רונית

שלום,

שמי רונית טמיר, וביוני 2000 הייתי ממקימי קה"ל.

כשהקמנו את קה"ל, המטרה העיקרית שלנו הייתה לתמוך בהורים שבחרו שלא למול את ילדיהם, בחירה נדירה מאוד באותם ימים. רצינו לספק להורים תמיכה בעיקר בהקשר לקשיים חברתיים ולמשמעות של ההימנעות ממילה בחברה הישראלית ועל כן ערכנו מעין "דף קשר" של כ-40 משפחות שלא מלו את בניהן.

בחלוף הזמן, גילינו כי להורי הילדים שבקבוצה או לילדיהם אין שום קשיים מיוחדים, לא חברתיים ולא בריאותיים הקשורים להיותם לא נימולים, והם אינם זקוקים לתמיכה כלשהי.

המתעניינים העיקריים בקבוצה היו דווקא הורים מתלבטים - הורים טריים או הורים לקראת לידה, אשר שוקלים ויתור על ברית המילה. משום כך שינינו בשנת 2002 את אופי הפעילות ומאז ועד היום אנו עורכים מפגשים הנקראים "היכרות עם קה"ל" שבהם נפגשים הורים לעתיד עם הורים ותיקים להחלפת מידע ויצירת קשרים.

נראה כי ההורות המודרנית עשתה כברת דרך משמעותית. ההורים של היום כבר אינם מקבלים כמעט שום דבר כמובן מאליו. הם בודקים, חוקרים, מחפשים מידע באינטרנט, שואלים שאלות, ומנסים למצוא את הדרך הטובה והנכונה ביותר להם ולילדיהם, תוך שהמשקל ל"מה שמקובל", הופך להיות משני בחשיבותו. הדבר נכון גם לגבי כל תחומי ההורות האחרים.

במציאות זו, אין פלא שיותר ויותר הורים תוהים גם על קנקנה של ברית המילה, ומבינים שאיננה נכונה עבורם.

ניתן לפנות אלי ישירות: ronit.kahal@gmail.com

שלי

שלום,

שמי שלי ואני אחראית על המענה הטלפוני של קה"ל. כשמתקשרים לקו של קה"ל - אני עונה לטלפון...

אני מבצעת תפקיד זה כבר שנים ארוכות. נראה ששמעתי ונתקלתי כמעט בכל מה שקשור במילת תינוקות: אנשים השוקלים ברצינות לוותר על המנהג ומעוניינים לשמוע פרטים, אנשים המעוניינים להיפגש עם הורים לילדים גדולים יותר, בני זוג הנמצאים במחלוקת קשה בעניין (שהיא, לעתים, אחת המחלוקות הקשות שהם ידעו), אנשים הנתונים ללחץ מסביבתם (בעיקר מהוריהם) וכן גם תמהונים המתקשרים לספר לי אין תישרף נשמתי בגיהנום...

לקו של קה"ל מגיעים לעתים גם סיפורים קשים. לכל אחד יש התלבטות שונה, לכל אחד סיפור חיים אחר. לעתים גם סיפורים הגורמים לי לדמוע. את כולם אני מקבלת באהבה ולכולם אני שמחה לתת מענה. לעזור, לתמוך, לייעץ, להסביר.

מדובר בנושא שהעיסוק בו קשה, רווי ביצרים, ונראה שהוא פורט על כמה מנימי הרגש העדינים ביותר שלנו. עם זאת, מכל השיחות המגיעות לקו של קה"ל, אם יש שיחות שהייתי שמחה באמת שלא לענות להן כלל אלו לא השיחות של הזוג שנכנס למריבה נוראה, לא של האב המיועד שאינו יודע להתמודד עם הלחץ מצד הוריו המאיימים לנתק עמו את הקשר, ואפילו לא של אלו המאיימים שנשמתי תישרף בגיהנום. השיחות שהייתי שמחה באמת שלא לקבל - אלו השיחות של "המתחרטים".

כבר בשבריר השנייה הראשונה שאני שומעת אני יכולה לזהות את השתיקה של האמא והבכי של התינוק ברקע. ותמיד אני נשבעת שאני אנתק ולא אשמע יותר ולמרות שאני לא יכולה להועיל. אני בכל זאת נשארת על הקו ושומעת. שומעת קול התייפחות קורע לב של אמא שהחליטה, נתנה את הבן שלה, ובשנייה שלקחו לה אותו מהידיים היא כבר התחרטה. אבל היא נעצרה... קפאה... וחתכו לה את התינוק והחזירו אותו.

לו יכולתי להקליט לכם התייפחות אחת כזאת, הייתם מבינים עד כמה נורא זה לשמוע את זה באוזן בכל פעם מאם אחרת. ואז, ברגעים האלו היא בוחרת להתקשר אליי - דווקא אל המקום הזה שהיא אטמה כלפיו את האוזניים, אל זה שמייצג את הטעות הבלתי הפיכה שהיא עשתה - אל לב ליבה של החרטה.

והיא בוכה, מחפשת נחמה, מתנצלת שהיתה חלשה, מתנצלת שנכנעה ללחצים, מתנצלת שלא עמדה על דעתה, מתנצלת שהיא לא יכולה להחזיר את הגלגל אחורה. ואני מוצאת את הכוח להגיד לה שזה הזמן לטפל בתינוק ולתת לפצע להחלים, שסביר שהוא ישכח ויבין שהיא רצתה בטובתו... מילים שיוצאות לי מפה בלי שום אמונה, רק כאב.

הסיפור הזה פונה אלייך (וגם אליך) - שיודעים שאתם לא רוצים לבצע את המהלך, אבל קיבלתם החלטה שאינכם רוצים בה רק כדי לרצות את סביבתכם. האימא הזו, שמתקשרת אליי בכל פעם מחדש, כבר לא יכולה להתחרט. אתם כן! אם אתם לא שלמים עם החלטתכם, זכרו שמדובר בהחלטה בלתי הפיכה, ופשוט קחו את הזמן. אל תקבלו החלטות תחת לחץ. לאן אתם ממהרים? אם אתם רוצים לדבר עם קה"ל, אני מבקשת בכל לשון של בקשה - עשו זאת לפני ולא אחרי... לאחר מעשה, כל שאוכל לעשות הוא לנסות לנחם אתכם. לא יהיה בידי לסייע...